Bataie infundata suspensie, stanga fata

Bataie infundata suspensie, stanga fata

Postby .george. » 27 Iul 2017, 11:43

Salut. vin si eu cu o intrebare, am o bataie la denivelarile dese, la ondularile de pe asfalt . Sunetul vine din stanga din zona rotii, partea complicata vine acum, am schimbat amortizoare(kyb) flanse amortizor(lemforder rulment sarcina ina), bucsi bara antirului meyle, bielete bara anti ruliu tot meyle, capede bara, pivoti ruville, bucsi brat(bascula) lemforder, dogboneul are busca poly powerflex, e totu in regula cu el tamponu stanga schimbat si el.. am dat numele producatorilor in ideea ca poate e ceva in neregula cu ei, bucsile de ghidaj de la etrier sunt noi si ele..ce sa mai verific? la service isi cam dau cu parerea , ca e una ca e alta.acum ca amortizoru ar fi de vina, desi la testul de eficienta iese foarte bine, daca ma las pe aripa masinii nu se aude zgomotul, daca trec peste limitatoarele de viteza de la trecerile de pietoni iara nu se aude la gropile mai adanci iara nu aud nimic..masina are 106xxx km, cumparata de noua in 2008 , motorizare 1.6 benzina, suspensie standard, nu am scut, sa mai incerc sa strang eu piulita de fixare a flansei pe amortizor? cei de la service folosesc doar pneumatica si nu au cheie de fixare a axului care se impiedice eventuala invartire a lui cand ajunge aproape de maxim? Am fost si la reprezentanta , acelasi dat cu parerea dar pe bani mai multi, Multumesc anticipat, ma scoate din minti zgomotul ala .. @-)
.george.

Re: Bataie infundata suspensie, stanga fata

Postby .george. » 28 Iul 2017, 17:02

Problema sta in felul urmator acuma am desfacut sa ajung pana la tamponul stanga al masinii, nu e asa greu se pare , constatand ca suruburile dinspre sasiu nu erau stranse .. au mai mers o tura fara sa folosesc forta considerabila, acum masina pare ca nu mai face acel zgomot metalic.. mai aud un zgomot de plastic ce suspectez a fi aparatoarea de noroi tot din stanga ce e lovita de cutia de viteze.. e aproape lipita.. cred ca a fost pusa gresit in servis pana s-a deformat. O sa va tin la curent, desi vad ca nu intereseaza pe nimeni, dar sper sa ajute pe cineva care are probleme similare . Cu stima ! :-BD
.george.

Postby the dog » 28 Iul 2017, 20:03

Pe forum se posteaza destul de putin, in mare parte presupun ca cei care erau aici au migrat pe ala cu .com , eu nu mai am Skoda, etc. E bine ca ai gasit problema, citisem postul tau dar nu aveam decat sugestia sa verifici melcul spiralat din caseta de directie, altceva...
PS. Bine ai venit.
the dog

Postby .george. » 29 Iul 2017, 16:51

Ms frumos. o sa dau jos si aparatoarea de plastic sa ma conving totusi ca zgomotul ramas e de acolo.. in rest nu mai stiu ce sa mai zic cu mecanicii astia.A avut cineva scut metalic montat fara PDG? ma cam tenteaza operatiunea, nu de alta dar infrastructura din valcea e din ce in ce mai proasta. Salutari si drumuri bune!
.george.

Postby the dog » 30 Iul 2017, 11:12

Am avut eu pdg cu tot cu inaltatoare. Nu faci decat sa o cobori daca renunti la ele.
the dog

Postby .george. » 15 Aug 2017, 06:50

Revin cu informatii legate de problema. Descoperit si flansa rupta(trecuse piulita prin ea ) , problema pare sa fie piulita care la amortizoarele noi era mai mare in diametru cu 2mm. S-a intamplat doar pe o parte pt ca acolo a fost pusa tot piulita de pe amortizoarele vechi, nu stiam ca au fost facute modificari la designu flansei..in consecinta mare grija la schimbat amortizoarele, sa puneti piulitele noi care vin cu amortizoarele sau flansele. Si se pare ca merge sa schimbi rulmentul si flansa si fara scoaterea ansambului arc amortizor afara, e chin dar merge. O zi buna!
.george.

Postby COSMINMAXF16 » 19 Aug 2017, 00:20

Buna informatie!!! ;)
COSMINMAXF16

Postby .george. » 12 Sep 2017, 13:58

Pentru asta e forumul, sa ne mai ajutam ! Drumuri bune( desi cam greu pe la noi ). Revenind asupra discutiei, piulita ce tine flansa si rulmentu se pare ca se strange la un anumit cuplu( 60 Nm), se poate adapta si o cheie inelara cu cot la 90 de grade usor polizata pt a fi strange manual, atentie ca trebuie tinut fix si axul amortizorului,( tija filetata) , la KYB este ceva sferic ce poate fi imobilizat fie cu o cheie reglabila fie cu o teava mai sanatoasa batuta pe margini( bineinteles sa fie totusi de dimensiunile potrivite) la cele OEM precum si alte marci tija amortizorului e prevazuta cu gaura imbus, e mai simplu acolo, astfel se poate strange mai controlat, cu imbusul sau cheie se tine axul si cu inelara se insurubeaza piulita, eu am strans la mana asa cu simt de raspundere , nu am cheie dinamometrica si atasament special pt tija de amortizoare.
Image
unealta arata cam asa . sper sa fie de ajutor colegilor !
.george.

Return to Suspensii si frane